top of page

HIRUDOTERAPIA

Jest to znana od wieków naturalna metoda terapeutyczna wykorzystująca LECZNICZE SUBSTANCJE zawarte w ślinie pijawek lekarskich.

 

W XIX w., na skutek rozwoju antyseptyki i mikrobiologii znaczenie hirudoterapii straciło nieco na znaczeniu. Od kilkudziesięciu lat, dzięki prowadzonym badaniom naukowym powróciła do terapii ludzi i zwierząt, zwłaszcza tam, gdzie możliwość tradycyjnego leczenia i farmakologii daje niewystarczające efekty lub są one zbyt powolne. 

Powszechne rozumienie działania pijawek opiera się na kojarzeniu jej z krwioupustami oczyszczającymi krew. Jednak badania naukowe wykazały, że podstawą skuteczności hirudoterapii jest głównie lecznicza moc aż 547 bioaktywnych substancji wprowadzanych do krwiobiegu pacjenta. 

Ze względu na UDOWODNIONĄ SKUTECZNOŚĆ KLINICZNĄ, w medycynie ludzkiej hirudoterapia została zapisana w Międzynarodowym Spisie Procedur Medycznych ICD-9. W Europie posiada status “produktu medycznego”.

W medycynie weterynaryjnej jest z sukcesem stosowana w klinikach na całym świecie czego dowodem są liczne badania naukowe.

KIEDY STOSUJEMY PIJAWKI:

  • choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa 

  • dyskopatie

  • spondylozy

  • dysplazje

  • OCD

  • obrzęki po urazach i operacjach

  • miejscowe i ogólne stany zapalne

  • ból i świąd różnego pochodzenia

  • choroby neurologiczne 

  • zespół końskiego ogona 

  • choroby oczu (w tym zaćma, zapalenie rogówki i spojówki), uszu i zębów 

  • choroby skóry, w tym oparzenia, odmrożenia, głębokie niegojące się rany

  • przyspieszenie rekonwalescencji po po zabiegach ortopedycznych kończyn i kręgosłupa

  • reumatoidalne zapaleniu stawów

  • uszkodzenie nerwów i neuralgie

  • udary i choroby neurologiczne o podłożu niedokrwiennym 

  • choroby przewodu pokarmowego (kamica żółciowa, zapalenie trzustki, zapalenie jelit, otyłość, zapalenie pęcherzyka żółciowego, schorzenia wątroby).

  • choroby urologiczne i ginekologiczne (nietrzymanie moczu, infekcje dróg moczowo-płciowych, choroby nerek, bezpłodność u psów i kotów)

pijawki lekarskie, hirudoterapia

JAK TO JEST MOŻLIWE?

Przebadane substancje w ślinie pijawki powodują, że terapia polega na usuwaniu stanów zapalnych, działaniu przeciwzakrzepowym, regeneracji tkanek, przyspieszeniu zrostu kości, silnym działaniu przeciwbólowym, przeciwświądowym i przeciwobrzękowym. Badacze i praktycy dowodzą też działania o charakterze immunostymulującym, pobudzającym regenerację komórek nerwowych, mikrobobójczym, przeciwalergicznym, działającym na obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów oraz jako uzupełnienie terapii przeciwcukrzycowej.

CZY MOGĘ ŁĄCZYĆ HIRUDOTERAPIĘ Z LEKAMI OD WETERYNARZA?

Hirudoterapia może być stosowana jako samodzielna metoda leczenia w różnych schorzeniach. Nie istnieją jednak przeciwwskazania do łączenia jej z zabiegami medycyny weterynaryjnej oraz stosowaną farmakologią. W przypadku zwierząt, terapia pijawkami lekarskimi, zastępuje często obarczone wysokim ryzykiem i kosztowne zabiegi chirurgiczne (np. ucisk na rdzeń kręgowy - odbarczanie) lub internistyczne (oporna na antybiotyki terapia ran zakażonych szczepami gronkowca).

JAK WYGLĄDA ZABIEG?

Pijawki lekarskie pochodzą wyłącznie z certyfikowanych biofarm, a zabiegi przeprowadzane są przez dyplomowanych hirudoterapeutów, którzy przeprowadzają wywiad zdrowotny, analizę wyników krwi i ustalają czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu.  U niektórych pacjentów może wystąpić kilkusekundowe uczucie szczypania podczas zabiegu, przypominające ukłucie komara. Pijawka szybko uwalnia substancje znieczulające i uspokajające dzięki czemu zwierzak się relaksuje, a nawet zasypia. W pierwszej fazie pracy pijawka uwalnia do organizmu pacjenta substancje lecznicze, w drugiej pobiera niewielką ilość krwi. Zabieg trwa od kilku do kilkudziesięciu minut w zależności od stanu pacjenta i wskazań do terapii. Po odłączeniu pijawki, miejsce po ugryzieniu lekko krwawi przez kilka godzin, terapeuta zakłada na nie opatrunek zabezpieczający.

CO SIĘ DZIEJE PO ZABIEGU?

Zaraz po zabiegu zwierzak wraca do normalnego funkcjonowania. Opatrunek zdejmuje mu opiekun w domu po 24h. 

Czasami wystarczy jedno spotkanie aby wyeliminować problem. Jeżeli jest potrzeba zastosowania cyklu leczenia - obejmuje ono kilka sesji terapeutycznych w odstępie 5-7 dni.  Podczas wizyty stosuje się jednorazowo do kilku pijawek. 

JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA?

Przeciwwskazania bezwzględne to ciąża, hemofilia, nowotwory złośliwe (wyjątek stanowi paliatywne leczenie przeciwbólowe

i uspokajające) oraz silna anemia. Ostrożność podczas stosowania hirudoterapii należy zachować podczas laktacji, cieczki,  krwawień z przewodu pokarmowego, nadżerek błony śluzowej żołądka. W takich przypadkach terapeuta dopasowuje terapię

do schorzeń współistniejących.

W razie wątpliwości czy Twój zwierzak może przystąpić do zabiegu hirudoterapeuta wyjaśni wszystkie wątpliwości.

PRZYKŁADY NASZYCH ZABIEGÓW:

pijawki lekarskie, hirudoterapia

Pacjent Toro: zwiększenie ukrwienia i odżywienia tkanek po urazie z towarzyszącym mu ryzykiem martwicy w wyniku niedokrwienia, postępująca infekcja mimo prawidłowej interwencji chirurgicznej). 5 zabiegów pijawkami (fot. Centrum ProAnimal)

pijawki lekarskie, hirudoterapia

Pacjent Baster: przyspieszenie gojenia się ran zakażonych 7 szczepami bakterii (w tym gronkowcem złocistym)

po wielomiesięcznym bezskutecznym leczeniu farmakologicznym. 4 zabiegi hirudoterapii (fot. Centrum ProAnimal)

pijawki lekarskie, hirudoterapia

Pacjent Olaf: działanie przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne oraz przyspieszające zrost kostny

po chirurgicznej korekcji kości przedniej łapy. 2 zabiegi pijawkami lekarskimi (fot. Centrum ProAnimal)

pijawki lekarskie, hirudoterapia

Pacjent Tyberiusz: zator, niedokrwienie kończyny i martwica tkanek. Zalecenie lek. wet. amputacji kończyny. Po 2 zabiegach hirudoterapii przywrócono krążenie, kolejne sesje pozwoliły na samoczynne  zamknięcie się rany po usunięciu martwiczej tkanki  (fot. Centrum ProAnimal)

pijawki lekarskie, hirudoterapia

Pacjent Nana: działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i uspokajające w przebiegu kompulsywnego wylizywania łap

na tle nerwowym z wtórnym zakażeniem bakteryjnym i grzybiczym. (fot. Centrum ProAnimal)

pijawki lekarskie, hirudoterapia

Pacjent Rico: terapia odbarczająca rdzeń kręgowy u psa z niedowładem kończyn miednicznych w przebiegu dyskopatii. Pacjent po 2 zabiegach hirudoterapii odzyskał zdolność samodzielnego poruszania się.

(fot. Centrum ProAnimal)

Polecamy nasz artykuł o zastosowaniu pijawek lekarskich

w leczeniu schorzeń psów i kotów opublikowany na portalu nosem.pl

bottom of page