Fizjoterapia (zwierząt) wykorzystuje głównie urządzenia fizykoterapeutyczne w celu przeprowadzania zabiegów (np. laseroterapia, elektroterapia, magnetoterapia), masaż terapeutyczny oraz różne rodzaje terapii ruchem (bieżnia wodna i sucha, ćwiczenia) lub termoterapii.
W przypadku chorób ortopedycznych i neurologicznych, w dzisiejszym leczeniu zwierząt (podobnie jak ludzi), fizjoterapia jest nieodzowna. Bez fizjoterapii nie ma pełnego leczenia. Ma zastosowanie nie tylko jako uzupełnienie leczenia, ale często je poprzedza (np. przygotowanie do operacji), a nawet zastępuje!
Fizjoterapia powinna być włączana do procesu leczenia, w każdym problemie neurologicznym, odczuwaniu bólu, dysfunkcjach chodu, niepełnosprawności, a także u zwierząt zdrowych narażonych na urazy, starszych czy otyłych.
Wyobraźcie sobie jednak codzienne dźwiganie niepełnosprawnych zwierzaków, aby pomóc im ustać, bo same nie mają świadomości ciała. Czynny fizjoterapeuta, zajmuje się głównie ciężkimi przypadkami. To chodząca super maszyna: do utrzymywania, wspomagania, mobilizowania, stymulacji emocjonalnej, nagradzania i wzbudzania entuzjazmu do walki potrzebnej, aby stawiać każdy krok. Prawdą jest także to, że najskuteczniejsze metody przy neurorehabilitacji to nie jest fajne “głaskanie piesków”. To trudne zmagania. A kiedy zwierzak jest naprawdę mocno poszkodowany, to wielomiesięczna codzienna, ogromnie wyczerpująca praca co potrafi podkopać wiarę w sens terapii (zwykle zupełnie niepotrzebnie!!).
Dlatego, jeśli masz swojego zoofizjo - trzymaj się go, pamiętaj o nim na każdym etapie życia zwierzaka, bo to wasz wielki kumpel i wsparcie!
My tę lekcję odrobiłyśmy, pracując z najlepszymi fizjoterapeutami, w Krakowie i innych miastach w Polsce. Teraz, w większości przypadków już tak nie pracujemy, ale pozostałyśmy wierne podstawom: przeprowadzamy pełne badanie neuro- i ortopedyczne, konsultujemy pacjentów chirurgicznych, wykonujemy masaż leczniczy, uczymy rodziny terapii ruchem.
W schorzeniach ortopedycznych i neurologicznych oraz u pacjentów geriatrycznych często i z przyjemnością współpracujemy ze świetnymi fizjoterapeutami. Prowadzimy wspólnie pacjentów, wymieniamy się doświadczeniem i wspieramy. Te przypadki pokazują, że najszybsze wyniki otrzymujemy, łącząc ich klasyczną, regularną fizjoterapię z naszymi zabiegami biologicznie i naturalnie regenerującymi organizm.
Zapoznajcie się z "historie pacjentów", aby poszukać na to przykładów.
Rehabilitacja to pojęcie szersze niż fizjoterapia. Zwiększa zakres oddziaływania na pacjenta, ponieważ dotyczy także jego środowiska życia i całej rodziny. Zadaniem rehabilitanta jest przywrócenie pacjenta do równowagi w otoczeniu, w którym mieszka oraz dostosowanie go do potencjalnych ograniczeń.
Niezmiernie ważne jest okazanie wsparcia rodzinie na każdym etapie!
Dotyczy to zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej zwierzęcia oraz jego opiekuna. Choć może to brzmieć niestandardowo, ale zwierzęta także mają swoje role w życiu rodzinnym, a nawet wykonują dobrą robotę jako psi zawodowcy.
Nawet czasowa niezdolność do wykonywania swojej roli frustruje zwierzę i negatywnie wpływa na jego organizm. Rehabilitant ma za zadanie skrócić proces terapeutyczny i zająć się każdą sferą życia zwierzęcia lub przynajmniej udzielić właściwego wsparcia i przeszkolenia opiekuna.
Rehabilitacją w tak rozumianym zakresie zajmujemy się codziennie.
Czym zatem różnimy się od innych gabinetów fizjoterapeutycznych, czy rehabilitacyjnych?
Po pierwsze obalmy mit - w tym środowisku, mimo że na rynku nie ma nas wielu - dla każdego jest miejsce! Nie musimy wzajemnie ze sobą konkurować, ponieważ nawet w świecie tak wąskiej specjalizacji stawiamy na doskonalenie się w konkretnych zagadnieniach.
Centrum ProAnimal nie prowadzi codziennej neurorehabilitacji, nie ma u nas bieżni wodnej, lasera czy magnetoterapii.
Natomiast specjalizujemy się w:
-
terapii schorzeń kręgosłupa z zaburzeniami neurologicznymi - metodami biologicznymi np. hirudoterapia.
-
naturopatii - czyli terapii metodami naturalnymi mającymi potwierdzoną naukowo skuteczność. To, co istotne - zajmujemy się terapią całych układów i narządów w ciele, terapią chorób przewlekłych, degeneracyjnych, demencji i schorzeń zwierzęcych seniorów
-
technikach narzędziowych i manualnych - czyli stosowaniu podczas terapii specjalistycznych narzędzi (nie tortur:)) i zaawansowanych technik masażu. Mowa tu o pinoterapii, masażu tkanek głębokich, terapii wisceralnej, terapii blizn i in.
-
prowadzeniu pacjentów geriatrycznych (psich i kocich seniorków)
-
profilaktyce urazowej oraz legalnym dopingu psich sportowców
Właśnie! Ciekawostką jest to, że podobnie jak w ludzkiej medycynie, także w weterynarii - rehabilitant nie zajmuje się już tylko np. chorym kręgosłupem, dysplazją lub wypadającą rzepką! Rehabilitacja wg najnowszych standardów jest niezbędna w procesie zdrowienia w przebiegu wielu schorzeń narządów i układów w ciele, po zabiegach chirurgicznych niezwiązanych z ortopedią i wielu innych aspektach. Czy widzieliście, że standardem jest praca rehabilitanta przy pacjencie w szpitalu na oddziale kardiologicznym, uro-ginekologicznym czy pulmonologicznym? U zwierząt powinno być tak samo, ponieważ zwierzęta domowe chorują i powracają do zdrowia w bardzo podobny do ludzi sposób.
Tworząc Centrum ProAnimal, było dla nas jasne, że chcemy prowadzić terapię wielu schorzeń, ale także przebić się do świadomości opiekunów i lekarzy weterynarii, że pacjent geriatryczny (senior) ostatnie co powinien usłyszeć to: “tak już będzie, nic nie da się zrobić - to starość”
Zauważyłyśmy, że istnieje szereg metod terapeutycznych, które stosuje się skutecznie u ludzi i uznałyśmy za istotne wprowadzenie takich samych standardów u zwierzęcych pacjentów. Analiza badań naukowych prowadzonych za granicą, mających na celu podkreślenie wagi szerokiego podejścia terapeutycznego do zwierząt tylko utwierdziła nas, że idziemy w dobrym kierunku. I nie tylko o terapię chorób nam chodziło, ale o wsparcie wszystkich stron życia zwierzęcia w chorobie czy w wieku podeszłym.
Troszczymy się także o psich zawodowców. Tu stawiamy na profilaktykę urazów. Główną metodą jest terapia zapobiegająca uszkodzeniom tkanek. Do tego dochodzi prowadzona u nas regularna kontrola psiego zawodowca (badanie ortopedyczne i neurologiczne). A kiedy jednak nastąpi uraz, natychmiast przystępujemy do terapii regeneracyjnej. W uzasadnionych wypadkach stosujemy dozwolony biologiczny doping, jakim jest hirudoterapia (powszechnie stosowana u koni).
Więcej o naszym podejściu do pracy z psami pracującymi i sportowymi znajdziesz tutaj.